Jump to content

DPFO - daňové zvýhodnění na dítě

Při paušálu nemáme nárok
Pokud uplatníme výdaje paušálem, nemůžeme uplatnit zároveň daňovou slevu na dítě a daňovou slevu na manželku či manžela. (Pokud jsme zároveň zaměstnaní, týká se nás toto omezení jen tehdy, když výdělek z podnikání představuje více než polovinu našeho základu daně z příjmu.) Bude pro nás tedy možná výhodnější uplatňovat výdaje podle skutečnosti, což znamená uschovávání všech dokladů a vedení daňové evidence. Pokud potřebujeme uplatnit jen slevu na dítě, může ji za nás také uplatnit naše manželka (manžel, partner/ka, druh, družka).
Uvedené platí až pro příjmy za rok 2013 a následující.

Daňový bonus
Máme-li nízké příjmy a slevu nevyčerpáme, přebytek slevy získáme jako daňový bonus, a to až do výše 60.300 Kč ročně.

Na jaké dítě můžeme slevu - bonus uplatnit
Slevu nebo bonus můžeme uplatnit na každé dítě žijící s námi v domácnosti, které je nezletilé (až do ukončení povinné školní docházky) nebo je mu maximálně 26 let a soustavně se připravuje na budoucí povolání nebo se díky zdraví připravovat nemůže. Zároveň musí jít o dítě vlastní, osvojené, v náhradní péči, dítě druhého z manželů nebo vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, ze kterých by si mohli slevu na dani uplatnit.
Nemůžeme uplatnit slevu například na dítě družky.
Pokud máme dítě ve střídavé péči, řídíme se podle pokynu D-6

Čestné prohlášení
Skutečnost, že dítě žije s námi v domácnosti, prokážeme svým čestným prohlášením na tiskopisu Prohlášení k dani, které přiložíme k daňovému přiznání. Finanční úřad si většinou vyžádá i čestné prohlášení druhého rodiče, že "neuplatňuje slevu na dítě", je lépe přiložit toto prohlášení také k daňovému přiznání.

Část roku
Pokud podmínky pro uplatnění slevy - bonusu trvají jen část roku, uplatníme 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky splněny nebo ve kterém se dítě narodilo.

Nezdanitelné části základu daně z příjmu

.

Úroky z úvěrů

Před výpočtem daně si v daňovém přiznání k dani z příjmu můžeme od základu daně odečíst úroky z úvěrů ze stavebního spoření nebo z hypotečního úvěru. Zaplacené úroky z úvěru na koupi stavebního pozemku můžeme použít jako položku snižující základ daně s podmínkou, že do čtyř let na takovém pozemku začneme stavět.
Takto můžeme odečíst až 300 tisíc Kč, ovšem za celou domácnost.
Podrobně viz § 15 zákona o daních z příjmů.

Životní soukromé pojištění

Před výpočtem daně si v daňovém přiznání k dani z příjmu můžeme od základu daně odečíst zaplacené životní soukromé pojištění. Můžeme uplatnit až 12 tisíc Kč. Podrobně viz § 15 zákona o daních z příjmů.

Doplňkové penzijní spoření

Před výpočtem daně si v daňovém přiznání k dani z příjmu můžeme od základu daně odečíst zaplacené doplňkové penzijní spoření snížené o 12 tisíc Kč. Můžeme uplatnit až 12 tisíc Kč. Podrobně viz § 15 zákona o daních z příjmů.

Příspěvky odborům

Stejně tak můžeme odečíst až 3 tisíce za odborové příspěvky. Podrobně viz § 15 zákona o daních z příjmů.

Dary

Od základu daně si můžeme odečíst až 10%, minimálně však 1000 Kč za určité typy darů věnovaných některé ze zákonem vymezené osobě, viz Dary a § 15 zákona o daních z příjmů.

Ztráta z předchozích let

Od základu daně se může odečíst i ztráta z podnikání, která nám vznikla v předešlých pěti letech.

Výdaje na výuku, výzkum, zaměstnance

Od základu daně můžeme odečíst podle § 34 zákona o daních z příjmů:
• 30 % výdajů na výuku žáků
• 100 % výdajů na výzkum a vývoj
A podle § 35 až 35b zákona o daních z příjmů:
• daňové slevy na zaměstnance se zdravotním postižením
• situace spojené s investiční pobídkou